Terapiler

ŞEMA TERAPİ

Şema Terapi ve Şema Kimyası Nedir? Şema terapide ilk adım olarak bireyi ayrıntılı bir şekilde tanımaya ve anlamaya çalışılır; bireye şemalar hakkında bilgilendirmeler yapılır. Ardından bireyin şemaları incelenir. Şemalar, temel duygusal ihtiyaçların (güvenlik, otonomi, duygu ve ihtiyaçların ifadesinde özgürlük, doğallık ve gerçekçi sınırlar ve öz denetim) çocukluk süresince karşılanamaması sonucunda gelişmekte ve bireyin bu ihtiyaçlarını yetişkinlik döneminde de karşılamasına engel olabilmektedir (Young, Klosko ve Weishaar, 2013).

Örneğin, güvenli bağlanma ihtiyacı karşılanmamış bir çocuk, yetişkin yaşamında da güvenli ilişkiler kuramamakta ve bu ihtiyacını giderememektedir (Bricker ve Young, 2012). Şema terapinin amacı danışanların bu temel ihtiyaçlarını yok saymaları yerine uygun yollarla karşılayabilmesine yardımcı olmaktır (Young, Klosko, Weishaar, 2013). Şemalar, bilişsel çarpıtmalar ve kendi kendini engelleyen davranış yapıları aracılığıyla varlığını korumaktadır. Bilişsel çarpıtmalar, olumsuz tahmin, beklenti ve yorumlamalardan oluşmaktadır.

Şemaların etkisiyle birey, şemayla çelişen durumları küçümsemekte veya inkâr etmekteyken; şemayı onaylayan durumları öne çıkartmakta ve abartılı bir şekilde algılamaktadır. Aynı şekilde sağlıklı olmayan davranışlar da şemanın varlığını pekiştirmektedir. Mesela, yetişkinlik hayatında istismar edici ilişkiler içinde olan bir kişinin bu durumunun kökenin güvensizlik şeması ve çocukluğundaki uğramış olduğu istismarın etkisi bulunabilmektedir. Birey böyle kişilerle ilişki kurarak adeta güvensizlik şemasına ilişkin hipotezine kanıtlar aramakta ve hipotezini doğrulamaktadır (Rafaeli, Bernstein ve Young, 2013).

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı